Постинг
05.05.2013 20:26 -
Какво означава да бъда свободен? (есе, БЕЛ, 7 клас)
Автор: u4ebnimateriali
Категория: Други
Прочетен: 18711 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 17.05.2013 21:07
Прочетен: 18711 Коментари: 1 Гласове:
2
Последна промяна: 17.05.2013 21:07
Свободата е основен човешки проблем. Тя е сред философските категории, които засягат съществуването ни като личности. От това как я разбираме и упражняваме, често зависи нашето поведение, както и отношението ни към света и хората.
В света не липсват ограничения, но част от тях са толкова големи, колкото сами определим. Границите са социални и лични. Тези, които сами си поставяме, са наше решение. Затова и свободата е обвързана с личния избор.
Въпреки това, ние не сме абсолютно свободни. Живеем в свят, в който ние- хората, сме поставили рамки. Направили сме го за свое улеснение, защото когато правилата са еднакви за всички, е по-лесно да се разбираме помежду си и да не си пречим. Социалните и обществени закони са задължителни именно по тази причина. Свободни сме да ги нарушим, но за това ще ни се наложи да изтърпим санкция. Отделен е въпросът, доколко наказанията се налагат справедливо в днешно време.
В живота ни ограниченията не са никак малко. Още от детска възраст сме задължени да вършим неща, които не винаги са по волята ни. Но те са необходими, защото обществото е преценило така. Задължително е образованието, например. Съществуват норми за поведение в институциите, с които също е потребно да се съобразяваме. Не са нужни много примери, за да стане ясно, че човешката личност е скована в рамките на обществената норма и закон.
Как можем да бъдем свободни в свят, който сме превърнали в затвор за самите себе си? И защо сме го направили? Не е ли причината в неизбежния страх, че сме различни?
Всеки от нас е индивидуалност, човек със собствен маниер и разбиране, дори когато не осъзнава това. Тази възможност е единствената, която може да ни даде чувство за свобода. Познавайки себе си- своите желания, вярвания и стремежи, нещата, които обичаме и които не, можем да определим границите на собствената си личност. Само подобно отделяне на личната територия чрез избора, който правим за едно или друго, е способно да ни даде отговор на въпроса кои сме и какво е мястото ни в света, както и да ни накара да усетим свободата.
Освен всичко казано, тя е и морална категория. Свободата е вид задължение и отговорност както към заобикалящия ни свят, така и към самите себе си. Какво сме длъжни да дадем на обществото и какво на себе си- още един отговор, който води към личностно освобождение. Само пълното разбиране на тези две основни позиции ни прави независими.
Често, всяка съпротива срещу забраните е точно обратното- проява на несвобода. Мислейки си, че като се противим на установените правила, се борим за свобода, а с това ние само изразяваме своето неразбиране и ограниченост. Спазването на един безсмислен закон понякога може да ни даде повече, отколкото отхвърлянето му. Защото границата между истинската свобода и слободията е много тънка. Абсолютната липса на каквито и да било ограничения не е градивна. Стремежът да преодолееш закона, да го надскочиш, като се опиташ да го проумееш, води до по-голяма свобода, отколкото пълното му пренебрегване.
Да бъдеш свободен, означава да осъзнаваш потребността от обществени правила и норми, за да не ги нарушаваш. Означава и да разбираш своите лични потребности, чрез които се чувстваш свободен. В човешкия свят не може да съществува абсолютна свобода в границите на разумното. Ние носим ограничения със себе си и само изборът е този, който ни дава представа за това какво е свободата. Такава представа можем да получим и в личния си стремеж да я изпитаме.
Моето семейство (есе, Психология, 9 клас...
Преодоляване на конфликта родители и дец...
„Бай Ганьо е най-окаяният пътешественик“...
Преодоляване на конфликта родители и дец...
„Бай Ганьо е най-окаяният пътешественик“...