07.05.2013 18:29 - Въображаемо и действително в разказа „Ангелинка“ на Елин Пелин (БЕЛ, 7 клас)

Последна промяна: 07.05.2013 19:38

Елин Пелин е наричан „певец на българското село“. Сам излязъл от такава среда, в творбите си той пресъздава неговата романтика. Тайнствеността на непознатото го вълнува и в някои от разказите му се разкрива чрез вълшебния свят на въображението.            „Ангелинка“ е творба, обърната към превръщането на нереалното в реално в детството на едно дванадесетгодишно момче. Това е разказ за осъществената му мечта- да срещне бленуваната красота.             В сюжета авторът използва ретроспективния похват. Чрез него внушава магическата сила на спомените от детството.             Останало сирак, момчето живее при своята настойница- леля Станка. Тя е въплъщение на доброто в живота. Затворена в своя селски бит, тя бяга от реалността в „сърдечната радост“ от мисълта за своя далечна роднина. Образът на гражданката озарява лицето на леля Станка и се превръща в божествен идеал за дечурлигата. Издигнат до висотата на Господ, той е коректив за добро поведение. Леля Дъмша става част от възпитателните методи на леля Станка, с които тя разрешава детските спорове и немирства. Във въображаемия свят, обитаван от всемогъщата вълшебница, живее и нейната дъщеря- добро и русокосо създание. Споменаването на името на Ангелинка буди завист в детските сърца и ревност за обичта на недостижимата леля Дъмша. Тези два образа оформят приказния свят в съзнанието на героя.             Потопено в света на въображението, момчето живее в неговия плен през чудните планински нощи под звездите. Вълшебните приказки на пастирите събуждат детската му фантазия в нощите на видения и страх. В съзнанието му заживява красивата представа за Ангелинка. Уподобявана на врабче, ангел и златна пчела, момчето я покровителства и спасява от зло, змейове, магии, царува с нея в незнайни земи. Тя се превръща в царица на фантазиите му и героят жадува да се срещне с нея.             Светът на нереалното е събуден от писмото на леля Дъмша. Но детският ѝ и небрежен почерк не накърнява авторитета ѝ. Съобщението ѝ за близкото им гостуване на храмовия празник наранява главния герой. Само неговото име отсъства в поздравите от писмото. Сблъсъкът с реалността поражда тревога и нещастие. Момчето няма да е у дома на Възнесение. Видяла сълзите в очите му, леля Станка стопява стаяваната горест и връща магията на очакваната среща с непознатото. Така момчето разбира, че не трябва да се отказва от мечтите си.           Използваната от автора ретардация, задържа кулминационния момент. През погледа на момчето леля Дъмша има неочаквания вид на голяма черна пеперуда. Нейният нереален образ рязко се отдалечава от действителния. Той граничи с гротеската и грозното- тя е със смачкана черна шапка с избелели рози и проскубани щраусови пера; лицето ѝ е като ощавена гайда; брадата ѝ е с косми, а зъбите- стари и зеленясали. Само кроткият ѝ поглед напомня за идеала от представите на децата. Добротата в очите ѝ предизвиква жест на смирение и благоговение у момчето и то целува ръката ѝ.          При вида на Ангелинка истината се оказва по-красива от мечтания образ. В своя реален ангелически вид- в бяло, отрупана с панделки, с мека златна коса, тя е неземна. Очарованието ѝ се засилва и от трепета на първата среща, от вълнението и детския срам на момчето. Снопът иглика, който то носи, е благодарност за сбъднатия сън, за това, че реалният образ е надхвърлил въображаемия, че мечтите не са били напразни.
           Загадъчният град прибира тайнствените посетители и героят не ги вижда повече. Но в картината на спомена Ангелинка продължава да събужда тревожния въпрос дали случилото се е било истина. Нейният образ остава все така ефирен и недостижим като красив сън в паметта на порасналия някогашен малък мъж.