Постинг
08.05.2013 12:38 -
„Аз съм българче. Обичам…“ (есе, БЕЛ, 7 клас)
Автор: u4ebnimateriali
Категория: Други
Прочетен: 4568 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 08.05.2013 12:40
Прочетен: 4568 Коментари: 0 Гласове:
1
Последна промяна: 08.05.2013 12:40
Стихотворението „Аз съм българче“ е първата среща на децата с патриотизма. То не е израз на крайния национализъм на автора, в което се опитват да ни убедят. Това са стихове, пропити с искрената любов на Вазов към България и чрез които той желае да я съхрани в сърцето на всяко българско дете.
„Аз съм българче“ не са думи, изречени от самозабравил се горделивец. Те са слова на човек, който открито заявява своето чувство- любов към Родината.
Всяка дума от тези поетически редове е заредена с искрен патриотизъм. Вярно е, че времето, в което живеем, не ни дава много поводи да изпитваме национална гордост или, ако ги има, не им обръщаме внимание. По-скоро повече са причините да се срамуваме, че сме родени на тази земя. Мисля, че точно в такива моменти, е хубаво да се обръщаме към текстове като този на Вазов.
В стихотворението си, адресирано към и дало глас на децата, авторът посочва най-важните и винаги положителни за българите черти на Отечеството ни. Това са силната майка, която ни е родила, благата на родината, природата и свободата, славното юнашко минало, чиито наследници сме. В това се заключава за Вазов обичта към родния край. Тези са образите, които пораждат чувството на принадлежност към нашата земя България. В тях се корени сладостното чувство, което те кара да бъдеш част от мястото, на което си се родил и наследник на тези, живели тук преди теб. Затова то е свято и мило- защото значението му за всеки от нас се носи от историята, която ни предхожда. Силата на чувството на привързаност идва от мисълта за еднаквия ни духовен произход. А тази връзка се поддържа жива именно чрез образите, които Вазов вгражда в творбата си. Образи, които всеки носи в сърцето си, където и да се намира, и които, когато са забравени, могат да бъдат събудени чрез думите на едно стихотворение.
Странно е, че Вазов създава толкова много творби, посветени на България и българското. Сякаш прозорливо е предусещал вълната на родоотстъпничество, която се засилва особено днес. И добре би било да сме благодарни за това, че с всяка своя дума за България я е съхранявал за поколенията. Чрез словата си той ревностно я пази и изгражда за нас, за да я вгради в съзнанието на българите като върховна извечна ценност. Тя е незаменим образ икона за всеки човек, роден на тази земя, пред който сме длъжни да благоговеем и който сме длъжни да почитаме. Защото само благодарение на него, сме живи и днес. И носим отговорността пред този свещен лик, изваян от народния поет за нас, да го браним, да го любим, да го тачим, да милеем за него. Понеже, само когато го носим в сърцето си, само когато чувстваме чрез него, само когато гледаме на света чрез него, можем да бъдем себе си и да наречем себе си българи. Само когато приемем, че сме част от този образ, когато се слеем с него, ще престанем да се ненавиждаме и ще се приемем такива, каквито сме, такива, каквито винаги сме били и каквито Вазов ни напомня да бъдем- българи, които обичат родината си. Той ни учи, че родолюбието може да започне от едно стихотворение, чиито слова са изречени от дете- свидетелство, че святата обич към родината се пази от най-достойния и чист свой пазител.
Стихотворението „Българският език“- стра...
Силата на словото според одата „Левски“ ...
Силата на словото според одата „Левски“ ...
Силата на словото според одата „Левски“ ...
Силата на словото според одата „Левски“ ...
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари