Постинг
19.11.2013 11:17 -
Древногръцката митология - поетичен отговор на вечните човешки въпроси (есе, БЕЛ, 9 клас)
Автор: u4ebnimateriali
Категория: Други
Прочетен: 11984 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 16.12.2013 23:37
Прочетен: 11984 Коментари: 1 Гласове:
1
Последна промяна: 16.12.2013 23:37
Елинските митове се зараждат още в дълбока древност. Като легенди, които разказват за отминали времена, са запазили в устна форма представите на хората за възникването на света, за произхода на човека и за различните природни явления. В митовете се оглежда животът на древните. В тях е съхранена тяхната история, изкуство, философия, религия и литература. Те са продукт на устно поетично творчество. Едва в по-късно време хората започнали да ги записват. Дотогава се предавали от уста на уста и, макар значително променени, главните им послания достигат до нас и са ни познати и днес във вид на поеми в стихове или на лирика. Някои от източниците на старогръцката митология са творбите на Омир, Хезиод, Софокъл, Еврипид, Есхил и Аристофан.
Организирани в цикли, древногръцките митове и легенди оформят важните за човека теми и дават отговор на вълнуващите го въпроси. Те представят хората като подчинени и зависими от боговете, чиито отношения определят възникването на космоса, както и развитието на всяко нещо в него. Хората, които притежават по-висши качества от останалите, гърците наричат герои. За техните подвизи, чрез които са изведени общочовешки проблеми, те слушат в митологичните разкази.
Определен кръг от митологични творби обясняват възникването на света от Хаоса. Брачните връзки между божествата и техните взаимоотношения определят формирането на всяко явление или живо същество. За древните гърци този свят е Космос- хармонично организирано пространство. Боговете са тези, от които зависи всяко събитие в него. Това е един поетичен свят, в който всичко е живо и притежава душа. Освен своята „Теогония“, посветена на боговете и тяхното родословие, в друга своя творба Хезиод разказва за петте века, през които е преминал този свят, за трудовия делник на хората, за техните омилостивяващи боговете действия и за празничните дни, за вярата в одухотвореността на природата и на всичко, което заобикаля човека. Той обрисува живота и съдбата на древните, за да добият представа следващите за това, което е било.
В творбите от Троянския цикъл елините разбират за изкуството на войната, за любовта и приятелството, за красотата, която става причина за вражда. Ахил, Хектор и Хефест са само някои от образите в „Илиада“, чрез които са изведени тези човешки проблеми. Войната между ахейци и троянци е изява на воинска чест и слава за отстояване на родовите принципи и закони. Тя е пример за живота в древна Елада, за нравствените ценности и вечните стойности, на които се гради човешкият живот.
Вярата на древните в съдбата е отразена в Тиванския цикъл. Гърците се доверяват на проклятия, убедени, че те управляват живота им. По силата на такова, митичният герой Едип убива баща си и се омъжва за майка си. Въпреки всичко, със своята интелигентност той разрешава загадката на Сфинкса и става герой за всички жители на Тива, защото освобождава града от ужасно чудовище. В Цикъла на Атридите също е вложена идеята, че нарушаването на родовите закони води до нещастие и смърт. Той разказва за съдбата на цар Агамемнон и неговите деца.
Една вечна човешка тема- тази за авантюристичния човешки дух, представя Цикълът за аргонавтите. Главният герой на „Одисея“- Одисей, преминава чужди земи и места, за да открие и върне на рода си златното руно и да възтържествува справедливостта.
На кого не са познати митовете за Прометей, който открадва огъня от боговете, за да го даде на хората и те да се доближат до тях; за Херкулес с неговите дванадесет подвига; за Икар, който успява да полети с восъчни крила; за Орфей и Евридика- пример за силата на любовта? И още, и още...
Древногръцките митове са неизчерпаем извор на теми и сюжети за литературата, защото разкриват човека и неговите схващания и вярвания за света. Всяко поколение ги тълкува по свой начин и вдъхва нов живот на образите и проблемите, вложени в тях. Митовете са храна за въображението на хората от всички епохи и времена. Те са мост между древното познание и съвременния човек и го карат да отвори вътрешни си взор и погледне отвъд реалността към един красив, богат на образи, вълшебен свят.
В части от текста е ползван следният материал:
myschoolbel.info/Temi_LITER_9klas/SM_Cikli%20v%20starogryckata%20mitologija.html
myschoolbel.info/Temi_LITER_9klas/SM_Cikli%20v%20starogryckata%20mitologija.html
Тагове:
ИСТОРИЯТА НА ЧИСЛОТО СЕДЕМ
12.04.1961 г.,КОСМИЧЕСКИ ДЕН НА ЧОВЕЧЕСТ...
Маймуната няма плевра - Владимир Авдеев.
12.04.1961 г.,КОСМИЧЕСКИ ДЕН НА ЧОВЕЧЕСТ...
Маймуната няма плевра - Владимир Авдеев.
Следващ постинг
Предишен постинг