Постинг
09.05.2013 15:39 -
Достиженията на науката- заплаха или спасение за човечеството (есе, БЕЛ, 8 клас)
Автор: u4ebnimateriali
Категория: Други
Прочетен: 5756 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 09.05.2013 15:42
Прочетен: 5756 Коментари: 0 Гласове:
2
Последна промяна: 09.05.2013 15:42
Науката и техниката се развиват много бързо. В живота ни навлизат нови уреди и устройства. Откриват се лекарства за болести, за които не е имало преди, а други достижения все още не са патентовани. Всяко нововъведение се прави с добри намерения. Но дали направеното от науката не е нож с две остриета?
Откритията са доказателство за силата и възможностите на човешкия ум. Те помагат на хората да преоткриват света, но и да го променят. Най-важно е това да се прави в услуга и полза на човека и природата и най-вече в хармония с нея.
Ние- земните жители, сме способни на крайности. Притежаваме умения, но често ги използваме неправилно. В своята област, например, Калашников е направил съвършено изобретение. Но за какво се използва то? Говори се и че откритията в сферата на медицината също не преследват хуманна цел. Вместо за лечение, те се ползват за създаването на нови болестотворни вируси, както и за постигането на чисто финансов успех. А какво да кажем за генномодифицираните продукти? Или за човешката дейност, основана на науката, но заради която се изхвърлят отровни газове в атмосферата?
Хората са длъжни да намерят точната мяра, за да не стигнем до самоунищожение. Едно балансирано използване на възможностите и силите на природата би променило към добро средата ни на живот. Въвеждането на нови средства за отопление, което не замърсява атмосферата или не застрашава с отпадъци от производството на енергия природната среда, разделното събиране на боклука и неговото рециклиране са само някои от стъпките по този път.
Ние сме отговорни за своя живот и ние трябва да създаваме правилата, които да следваме. Но не бива да забравяме, че не сме единствените живи същества на планетата, че сме един от всички видове. Необходимо е да осъзнаем, че сме част от биологичното разнообразие на Земята, а не нейни господари. В противен случай се превръщаме в заплаха за всички нейни живи същества, включително и за самите себе си.
Когато човечеството се научи да контролира силата на своя ум, то ще може да работи изцяло в своя полза. Би могло да се задълбочи в области, в които да прогнозира с висока степен на точност опасности от различен характер- земетресения, урагани и други природни стихии, а защо не да предотврати и сблъсък с метеорит. Доказано е, че фантастиката често се оказва действителност. Човечеството няма проблем с откритията. То е способно да ги направи. Неговият проблем е от сферата на етиката. А именно- къде и как да ги прилага.
Във времето на новия век сме изправени пред вечния избор- да застрашим живота на Земята или да се спасим. Това е въпрос, на който неведнъж сме давали погрешен отговор. В нашите ръце е възможността този път да изберем правилния.
Любовта ще спаси света (есе, БЕЛ, 8 клас...
Жертви ли са героите от разказа „Дервишо...
Кои от родовите закони и традиции са вал...
Жертви ли са героите от разказа „Дервишо...
Кои от родовите закони и традиции са вал...
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари