Постинг
09.05.2013 14:57 -
Крушката не пада по-далеч от дървото (есе, БЕЛ, 8 клас)
Автор: u4ebnimateriali
Категория: Други
Прочетен: 1795 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 09.05.2013 14:59
Прочетен: 1795 Коментари: 0 Гласове:
1
Последна промяна: 09.05.2013 14:59
Отношенията между родители и деца са като отношенията между дървото и неговите плодове. Както дървото изхранва и отронва плодните си дарове, така и родителите полагат грижи за децата си, за да ги отгледат и за да поемат те сами по своя път. Само богатата народна мъдрост може да направи такова сравнение.
В поговорката, дала заглавие на настоящия текст, народът е съхранил правилото, че децата приличат на своите родители- и по добрите, и по лошите черти. Те са техни копия. Често правим избор, който и родителите ни са направили и допускаме грешките, които и те са допуснали.
Изразът „Крушката не пада по-далеч от дървото“ носи двояк смисъл. Всяко поколение повтаря направеното от предишното. Такъв е законът на наследствеността- да се въртим в кръга на природата, която се развива чрез кръговрата на явленията. Затова се казва, че трябва да се учим от грешките на другите. Това би ни помогнало да излезем от него и да избегнем повторението на една или друга погрешна постъпка. Но ние- младите, рядко приемаме съветите на по-възрастните и поемаме по пътя на личния опит. В желанието си да бъдем различни от тях и мислейки си, че вземаме различно от тяхното решение, всъщност вървим по техните стъпки, без да разбираме това.
Искаме или не, ние сме продукт на генетичната си връзка с нашите родители и предци. Освен това, се влияем и от обкръжението си, от нашата социална среда- тя ни възпитава, дори когато не го съзнаваме. И в мига, в който мислим, че рушим правилата и вървим в нова посока, се оказва, че поведението ни е същото като това на тези, които са ни дали живот и са ни отгледали. Младостта е склонна да се заблуждава.
Има деца, които избират професията на родителите си. Това също е нагледен пример за случаите, в които се употребява поговорката. Когато някой постигне успеха на своите предходници, тя често бива изричана и звучи точно на място.
Народът ни е открил решения за много житейски ситуации и ги е съхранил като опит за поколения напред. Той е съкровищница на мъдростта. От него черпим знание за себе си. А то винаги се оказва истина и за миналото, и за времето, в което живеем. Затова и го наричаме непреходно. Защото съхранява вечните неизменни истини на битието.
Диалектът в моето ежедневие (есе, БЕЛ, 8...
Любовта като изпитание (есе, БЕЛ, 8 клас...
Любовта в съвременното общество. Нравств...
Любовта като изпитание (есе, БЕЛ, 8 клас...
Любовта в съвременното общество. Нравств...
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари